Tintanyaló az egyik gúnyneve a hivatalnokoknak, tisztviselőknek, bürokratáknak, adminisztratív dolgozóknak. De hogy milyen jelentősége van a tintának és látásának, azt sose gondoltam volna.
Van az, hogy a halott apám után még mindig zajlik a hagyatéki eljárás. Kissé nehéz, mert az egyik testvérem az Egyesült Királyság alattvalója - és így nem tud csak úgy elrohangálni a Budapest környéki kistelepülésre hagyatéki tárgyalásokra. Végül az lett kitalálva, hogy a testvérem meghatalmaz engem. Meg is született a meghatalmazás Budapesten - aztán a testvérem visszament a Brit Birodalomba, nekem meg itt maradt a feladat, hogy tudassam a közjegyzővel a meghatalmazások tényét. Ahogy Móriczka elképzeli, gondoltam egy merészet: a pestkörnyéki közjegyzőnek elküldöm faxon a testvérem és gyermeke általi, nevemre szóló meghatalmazásokat. Közjegyzői Kamara honlapján közjegyző kikeres, faxszám beazonosítva, kísérőlevél meggépelve, majd aláírva beküld a faxgépbe és tárcsáz. Aztán a fax visszajelez, hogy "bocsi, de ez nem lett fogadva odaát". Erre felhívtam a közjegyző irodáját.
A közjegyző közli, hogy "elnézést, de épp ma nincs faxunk", és különben is a hagyatéki ügyben lévő meghatalmazásokat hozzam be hozzá eredetiben vagy adjam fel postán, mert az email nem hiteles, és különben is "a papíralapú dokumentumon kell látni eredetiben a tintát". Mit ne mondjak: iszonyatosan messze vagyunk az e-igazgatástól!
Ehhez képest már mulattató az, hogy az Európán kívüli, másik kontinensen lévő születési helyem szerinti ország vonatkozásában mikor van valami államigazgatással összefüggő intéznivalóm, akkor azt itthonról, netes kapcsolattal meg tudom oldani online felületen kitölthető űrlapokkal és felületekkel - ráadásul az ottani államigazgatás van olyan rugalmas hogy a saját anyanyelvemen intézhetem a dolgokat és nem kell kínlódnom az adott ország hivatalos nyelvével. Ezzel szemben a magyar közjegyző ott tart hogy szó szerint idézve a közjegyzőt: "a papíralapú dokumentumon kell látni eredetiben a tintát".
Magyar Vejedelemség - 2019